Slovohrátky patří mezi start-upové projekty, které společnost Qest podpořila a kompletně vyvinula. Zakladatelé tohoto počinu mají jednoduchý, nicméně pracný cíl. Chtějí naučit děti lépe mluvit svým rodným jazykem. To vše pomocí mobilní hry pro tablety. Pro účely hry byla připravena cvičení vycházející z mnohaleté logopedické praxe renomované české odbornice Mgr. Heleny Kolbábkové.


PROSPĚŠNOST STAVÍME VYSOKO

Prioritou projektu nebyla monetizace, ale vzkříšení původní myšlenky, se kterou se zakladatelé Qestu setkali již dříve za svého působení. Spoluzakladatel Qestu Radek Alenka nechtěl nechat námět projektu Slovohrátky zapadnout v dějinách edukativních nápadů. Prvotní myšlenka učení správné mluvě byla uchopena za podpory a investic nových zájemců. Kromě Qestu se do vývoje aplikace Slovohrátky zapojila jako odborná záštita – logopedka a speciální pedagožka Mgr. Helena Kolbábková. Kresby pro jednotlivá cvičení vytvořila její dcera Mgr. Eva Kusalová, taktéž působící jako speciální pedagog – logoped.


VÝZVY

Jednou z hlavních výzev celého projektu bylo přenesení ilustrací z papíru do digitální formy tak, aby byl zachován rukopis autorky a udržena specifická odbornost. Rozpohybování obrázků do aplikace pro Android a iOS, a tím i celou řadu zařízení, bylo náročné. Na vývoji se v době realizace podílel nový, mladý tým lidí. Zvládli však svůj úkol bravurně. Kromě ilustrací Qest řešil také celkovou skladbu aplikace.

V PROCESU

Zpětně je možné práci na projektu hodnotit jako proces učení. Problematika ilustrací a grafiky byla pro Qest novým bojištěm. Část realizace probíhala za pomoci získávání informací z otevřených zdrojů na internetu. Mladičký tým Qestu se mnohdy musel prát s problémy, které dnes již perfektně zvládá. V dané době Qest v tomto projektu poprvé řešil např. nákupy v aplikaci.

Tým Qest stále pracuje na rozšiřování a vylepšování mobilní hry Slovohrátky.
Tento projekt řadí mezi své srdeční záležitosti.

SKVĚLÁ SPOLUPRÁCE S ODBORNÍKY

Slovohrátky staví na své odbornosti a originalitě. Qest zažil v rámci výstavby mobilní herní aplikace báječnou souhru s paní Kolbábkovou a její dcerou. Obě ženy se intenzivně podílely na vývoji, hlavně pak na návrzích grafiky a jednotlivých logopedických úkolů.


UČENÍ HROU

Výsledkem práce Qestu je unikátní odborná logopedická aplikace pro děti. Je dostupná pro tablety s operačním systémem Android a iOS. Nabízí základní úkoly postavené na bázi drobných příběhů a her. Aplikace disponuje in-app purchases.

Slovohrátky obsahují 13 pracovních sešitů zaměřených na jedno písmeno, nebo skupinu písmen. V každém sešitě pak naleznete 6 cvičení. Ty slouží k procvičování jednotlivých hlásek. Využity jsou jednoduché příběhy s ilustracemi, básničkami, hádankami a dechovými cvičeními. Balíčky cvičení řazených pod jednotlivá písmena či skupiny si uživatelé kupují. Do budoucna tak získávají i další rozšiřující cvičení a úkoly, které v aplikaci budou přibývat.


Nejzajímavější je původní grafické zpracování vycházející z reálných ilustrací, ale také významné edukativní zaměření spojené s odborností a originalitou.

Tento projekt vhodně rozšířil portfolio společnosti Qest. A co víc? Má opravdu smysl!

TECHNOLOGIE

Swift, Java pro Android